Hammaste valgendamine laseriga

Tänu moodsa lasertehnoloogia kaasamisele on tänapäeval võimalik naeratust valgemaks muuta kiiresti ja tõhusalt.

Hammaste värvi tumenemist põhjustavad parkaineid sisaldavad toiduained. Näiteks mustsõstrad, punane vein, must kohv ja tee või rauapreparaadid. Üsna tavaline hammaste tumedamaks muutumise põhjus on suitsetamine. Ka vanuse kasvades muutuvad hambad tumedamaks, sest hambavaaba kiht kulub ja allolev tumedam hambaluu tuleb rohkem nähtavale. Lisaks muutub hammas vähem läbipaistvaks ja vähem valgust peegeldavaks. Enne kooliiga tarvitatud antibiootikum - tetratsükliin või joogivee liigne fluoriid võivad põhjustada nii tugeva hambavärvi muutuse, et see traditsioonilisele valgendusele ei allu. Sellisel juhul saab abi laservalgendusest.

Valgendusprotseduuri tutvustades kerkib esimeste küsimuste seas üles selle toimingu ohutus.

Kodus läbiviidud (internetist või tv-poest ostetud) tundmatute keemiliste ühenditega "katsetamine" võib lõppeda kurvalt. Kui protseduuri viib läbi selleks ettevalmistuse saanud inimene, on protsess kontrollitav ja suhteliselt ohutu. Viini Ülikooli professori Andreas Moritz'i läbiviidud võrdlevas uuringus osutus just laservalgenduse protseduur LaserSmile kasutades kõige efektiivsemaks ja hammastele ohutumaks.

Traditsioonilise kodus läbiviidava valgenduse korral valmistatakse patsiendile individuaalne pehmest plastist kape (lusikas), mis karbamiidperoksiidiga täidetult ööseks suhu asetatakse. Sellise meetodiga valgendamine võib aega võtta 1 - 3 nädalat. Probleeme võib põhjustada halvasti istuva lusikaserva põhjustatud igemeärritus. Lusikast võimalikult välja tihkuv geel ärritab suu ja alla neelates ka mao limaskesta. Samuti võib kape põhjustada ebamugavustunnet kokkuhammustamisel. Kodune valgendamine sobib lihtsama, näiteks ealistest muutustest tingitud värvimuutuse korral ning sellega saab hambaid heledamaks 1-2 tooni võrra.

Hambaravikabinetis läbiviidava valgendusprotseduuri korral kontsentreeritud vesinikülihapend limaskesta ärritama ei pääse, sest igemed on kaitstud spetsiaalse tõkkega ja patsient viibib koolitatud spetsialisti kontrolli all. Valgendusprotseduuri kiirendamiseks kasutatakse suure võimsusega valgusallikast pärinevat soojust, mis aitab vesinikperoksiidil kiiremini hambakudedesse tungida, kuid liigne temperatuuri tõus võib kahjustada hambanärvi.

LaserSmile´ga valgenduse korral aktiveeritakse spetsiaalne kromofoore sisaldav valgendusgeel kindla lainepikkusega laserkiire abil fotokeemiliselt. See on hambale ohutu, sest ära jääb hambanärvi termiline ärritamine. Tänu sellele tunneb patsient end valgendusprotseduuri vältel mugavalt.
Seda enam, et valgendusgeel on hammastega kontaktis ainult kuni 32 minutit. Mõnikord muutuvad hambad valgendusmenetluse käigus või järel ajutiselt tundlikuks. Laserbiostimulatsiooni abil on võimalik seda suhteliselt ebamugavat kõrvalnähtu oluliselt leevendada.