Hammaste harjamise õpetus - Hambaarst Tallinnas- KW Hambakliinik ja Al Mare Hambakliinik

Millal ja miks pesta hambaid?

Ikka kerkib küsimus, kas hambaid tuleks pesta enne või pärast hommikusööki. Tegelikult pole sel erilist tähtsust, sest harjamise ajahetkest ja kvantiteedist olulisemaks tuleb pidada mehhaanilise puhastamise kvaliteeti.

Kui inimene ei oska hambakaela igemevaost puhtaks harjata ja ei kasuta abivahendit hammaste kontaktpindade puhastamiseks, siis võib väita, et ta pole saanud hambaid kunagi puhtaks.

 

Igemepõletik

Märk sellest, et suuhügieen ei õnnestu, on kergel kokkupuutel veritsema hakkavad igemed. See ongi igemepõletiku tundemärk. Kui hambakaelal vohab bakterikiht, siis organismi kaitsereaktsiooni (ehk põletiku) tagajärjel arenevad igemekoesse väikesed veresooned, mille ülesanne on igemeserva transportida bakteritega võitlemiseks vajalikke antikehasid. Kui hambad vastuvõtul professionaalselt ja edaspidi ka kodus korralikult ära puhastada, siis ige paraneb ehk puudutades sellest enam verd immitsema ei hakka.

 

Hambakaaries

Kaariesehaigus (ehk hambaluu kõdutõbi) on maailmas enimlevinud krooniline haigus, mida põhjustavad meie suus elavad kehaomased bakterid energiatiheda (ehk suhkrurikka) dieedi tagajärjel. Iga kord, kui inimene sööb või joob magustatut, tekib suus happerünnak, mis hambad lõhub. Teooria kohaselt ei saa suus happerünnakut tekkida, kui hambad pesta puhtaks enne sööki. Praktikas aga suu bakterivaba olla ei saa, sest meie mikroobiühiskond on oluline osa inimese immuunsüsteemist. Sellepärast kontrollitaksegi kaariesehaigust suhkrukella põhimõtet järgiva hambasõbraliku toitumisega.  

Mõnikord soovitatakse hambaid enne sööki harjata põhjusel, et vältida erosiivset abrasiooni ehk happelise toidu poolt pehmeks söövitatud hamba kõvakoe mehaanilist hambaharjaga kulutamist. Praktikas kaitseb sellise enesevigastuse eest aga organismi kaitsereaktsioon - valutundlik hambakael.

 

Hambapasta fluoriid

Pärast hommikusööki on mõistlik hambaid pesta põhjusel, et maksimaalset kasu lõigata fluoriidi sisaldava hambapasta hambaid tugevdavast efektist. Mida kauem on hambapasta hammastega kontaktis, seda tugevamaks (raskemini lahustuvaks) hambaemail muutub. Samal põhjusel ei loputata pärast hammaste pesemist suud veega. Välja peaks sülitama ainult hambapastavahu – nii jõuab hambapinnale tekkida piisav ladu, kust mineraale võetakse ajal, kui organism parandab happerünnaku tagajärgesid. On teaduslikult tõendatud, et nendel, kes loputasid peale hambapesu suud, on 20% rohkem kaariesekahjustusi.

Võta ühendust ja broneeri aeg meie hambaravikliinikus