No Flash Installed

Hambaniidi kasutamine

Kuna hambahari ei ulatu puhastama hambapinda kahe hamba vahelt, tuleb sealt hambakatu eemaldamiseks kasutada abivahendit: hambaniiti, hambatikku või spetsiaalset hambavaheharja.

Igemeveritsus on igemepõletiku tunnus. Igemepõletikku põhjustavad hambakaelal pesitsevad pisikud - hambakatu bakterid. Kui hambavahesid pole varem ülalnimetatud abivahenditega puhastatud, võivad igemed nende kasutusele võtmise esimestel päevadel veritseda. Igemepõletik paraneb suuhügieeni paranedes.

Tõhusaim vahend hammaste kontaktpinna ja igemevao puhastamiseks on vahatatud lintjas hambaniit.

Hambaniiti tuleb hambavahesid puhastades hoida pingul. Lihtsaim viis on kasutada spetsiaalset hambaniidihoidjat.

 

Niidi võib sõlmida ka aasaks. Osavamad võivad niidi lihtsalt sõrmeotste ümber keerata. Kui niidiga sõrm on viidud suhu ning pingul niit lühikeste edasi-tagasi liigutustega hammaste vahele, puhastatakse kummagi hamba pind kuni igemevao põhjani kolme–nelja hõõruva üles-alla liigutusega.
Hambaniidiga puhastatakse hammaste kontaktpind kuni igemevao põhjani. Puhastust on võimalik tõhustada hoides niiti hamba ümber nurga all nii, et see haaraks hambakaela võimalikult suurelt pinnalt.
Silla ankurhammaste krooniservade ja vahelülide alt puhastamiseks tuleb hambaniit viia silla vahehamba alla spetsiaalse aasataolise hambaniidisuunaja (hambaniidinõela) abil.

Kui niit on silla alt läbi viidud, puhastatakse pingutatud hambaniidiga kõigepealt sillapea hambakrooni pinda, pöörates erilist tähelepanu, et hambakatt eemaldataks krooni servast. Ära unusta eemaldada hambakattu ka igemevaost. Hambakatt tuleb eemaldada ka silla vahelüli igemepoolselt küljelt (ripphamba alt).

Spetsiaalne hambatikk on kolmnurkse läbilõikega ja pehmest puust. Niisutatud tikku torgatatakse igasse hambavahesse 4-6 korda hõõrudes hambapinnad ja igemeservad puhtaks.

Suurematest hambavahedest on tõhusaim katueemaldaja väikest pudeliharja meenutav hambavahehari.