No Flash Installed

Hambumushäirete põhjustatud vaevused

Kulunud ja vales asendis hambad võivad põhjustada lõualuude vahelisi asendihäireid. Inimesele tundub sel juhul, nagu ei leiaks alalõua hambad ülemiste suhtes kindlat asendit.

Kuna mälumislihased, mis otsivad õiget asendit, on pidevalt pinges, muutuvad need valulikuks – sünnivad hambumusvaegused. Lihasvalud võivad esineda peavaludena. Ka lõualiigesed võivad saada ülekoormatud ja muutuda valulikuks.


Patoloogiliselt kulunud hambad

Seda õiget asendit otsides võivad kuluda ja tundlikuks muutuda ka hambad. Hambumus kulub ehk muutub üha madalamaks ning see omakorda süvendab vaevusi liigestes ja lihastes veelgi.

Hambumushäire ei põhjusta alati ülalnimetatud vaevusi. Kuid nende vaevuste konkreetseks esilekutsujaks võib olla stress, mil tihtipeale öösiti hambaid krigistatakse. Hambumusehäirete ja seega vaevuste põhjustajaks võib olla ka hooletu hambaarsti poolt valmistatud halvasti istuv protees või kõrgemaks jäänud täidis.

Ravi on erinev. Kui hambumushäire põhjuseks on hamba või täidise kõrgem koht, mis segab lõualuude normaalseid mälumisliikumisi, ravitakse seda tavaliselt hammast lihvides (hambumust tasakaalustades). Valu eemaldamiseks tihti sellest piisabki. Kui inimene siiski jätkab magades hammaste krigistamist, jätkatakse ravi plastmassist kape ehk hambumussplindi ehk ööshiini abil. See on täpselt hammaste järgi valmistatud tavaliselt ülemiste hammaste peale kinnituv plastmassplaat.


Plastmasssist hambumussplint 


Hambumuskape suhu asetatuna

See takistab hammaste kokkuhammustamist ja krigistamist, mille tulemusena mälumislihased lõdvestuvad. Hambumussplinti hoitakse tavaliselt suus öösiti, kuid vajadusel ka päevasel ajal.

Harvem osutub hambumushäiretest tingitud vaevuste raviks vajalikuks ortodontiline ravi hammaste asendi muutmiseks või kulunud hammaste kõrguse taastamine (kogu hambumuse tõstmine) hambaproteeside abil.