No Flash Installed

Tundlikud hambakaelad

Sagedamini põhjustab hammaste tundlikkust hambakaela abrasioon. Abrasiooniks hambaarstiteaduses nimetatakse hamba mehhaanilist vigastust, mille on tekitanud (kulutanud) võõrkeha.

Sagedamini on abrasiooni põhjustajaks liialt kõva hambahari või liigtugev harjamine. Liialt kõva hambahari ja vale harjamistehnika vigastavad kõigepealt iget nii, et see hambakaelalt "taandub". Selle järel kaabitakse ("harjatakse") hambajuure pinnalt ära juuretsement ning kulutava protsessi jätkudes ka hambaluu.


Pildil on näha iseloomulik teravnurkselt lõppev igeme mehhaaniline kahjustus, mis on tõenäoliselt tingitud kas liigtugevast või liiga kõva hambaharjaga harjamisest.  Liigse jõu vältimiseks  tuleks  pehmet (soft-märgistusega)  hambaharja  käes hoida  nagu  pliiatsit (mitte  nagu  oda).
Kõva hambaharja ja/või liigtugeva harjamise tagajärjel tekib hambakaelale kiilukujuline defekt

Hambakaelte patoloogiline kulumine võib kahjustada hambasäsi (närve ja veresooni) otseselt. Samuti raskendab tekitatud defekt hamba loomulikku isepuhastumist, mille tagajärjel võib tekkida kaaries.

Sageli kaasneb abrasiooniga hamba(kaela) tundlikkus, mille valureaktsioon võib varieeruda suurtes piirides. Valu on tingitud hambaluu kanalikeste süsteemi kaudu hambanärvile vahenduvast ärritusest.

Tihti on abrasiooni defekti tekkimine kombineeritud erosiooniga. Erosioon on on muu kui katubakterite happe söövituse tagajärjel asetleidev hambakoe pehmenemine. Hammaste tundlikkust esineb rohkem peale jaanipäeva ja sügiseti. Esimene sessoon on seotud maasikate ja teine õunte valmimisega. Nimetatud aiasaadused on väga happelised, mis suudavad tõhusalt hambavaapa või igemetaandumise järel juba hambajuurepinna hambaluud pehmendada.  Kui  hambaemail hakkab  lahustuma  pH5,5 juures (fluoriidiga tugevdatud pH4,5), siis  hambaluu pehmeneb juba pH6,2 alates.Peale rohkete õunte söömist asetleidev mehhaaniline hõõrumine suudab iga harjatõmbega eemaldada hamba pinnalt märkimisväärse osa hambamaterjali. Seepärast võiks happelist toidukorda neutraliseerida, kas juustu või pähklite söömisega. Happelist keskkonda neutraliseerivad põhimõtteliselt kõik piimatooted ja muidugi vesi. Peale happelist toidukorda ei peaks hambaid paari tunni jooksul pesema.


 

Hambakaela hüpertundlikkuse raviks on mitu võimalust

Kõige tähtsam on kõrvaldada abrasiooni põhjused. Nii et kõigepealt tuleb muretseda sünteetiliste harjastega pehme hambahari ning omandada õige hammaste harjamise tehnika.


Naturaalsete harjastega
hambahari pole hambasõbralik


Sünteetilised harjased on
ühtlased ja ümardatud peaga

Lihtsaim viis tundlikkuse vastu võidelda on kasutada spetsiaalseid tundlikele hambakaeltele mõeldud hambapastasid. Poes leiab need üles rohelise markeeringu järgi. Neis sisalduv toimeaine (tavaliselt kaaliumnitraat) blokeerib-sulgeb dentiinikanalikeste otsad takistades nii ärrituse edasikandumist hambasäsi suunas. Efekti saavutamiseks tuleb neid kasutada 4-6 kuud.

Hambaarstivastuvõtul kasutatakse kanalikeste sulgemiseks kontsentreeritud fluoriidi aplikatsioone ehk nn fluorlakkimist. Lahjemaid fluoriidi preparaate (loputuslahuseid) saab kasutada ka kodus.

Viimase võimalusena võib ulatuslikud hambakaelale kulutatud defektid katta täidismaterjaliga.

Defekti täitmine täidismaterjaliga                                Poleeritud täidis hambakaelal